ne fabrikası kurabilirim

Gıda izni

Gıda izni

Tarım Bakanlığı Gıda çalışma izni ve gıda sicili alan iş yerleri üretime başlamadan önce imal edecekleri bileşimleri ve markaları farklı her ürünü tescil ettirerek “üretim izni” almak zorundadırlar.
İş yerlerinin üretim izni başvuruları Çalışma İzni ve Gıda Sicili ile Üretim İzni Yönetmeliğinin 28. maddesi doğrultusunda Tarım İl Müdürlükleri tarafından değerlendirilir. Buna göre;

Gıda izni nasıl alınır

Tarım Bakanlığı Gıda üretim izni
Başvuru
1. Türk Gıda Kodeksi’nde tanımı yapılarak ürün tebliği yayımlanmış gıdalar için üretim izni başvurusu yapan iş yerleri; Çalışma İzni ve Gıda Sicili ile Üretim İzni Yönetmeliğinin 28. maddesi (a) bendinde belirtilen belgeleri bir nüsha dosya halinde hazırlayarak dilekçe ekinde İl Müdürlüğünün incelemesine sunar.
2. Ürün tebliği yayımlanmamış gıdalar için üretim izni başvurusu yapan iş yerleri; Çalışma İzni ve Gıda Sicili ile Üretim İzni Yönetmeliğinin 28. maddesi (b) bendinde belirtilen belgeleri bir nüsha dosya halinde hazırlayarak İl Müdürlüğünün incelemesine sunar.

Gıda izni belgesi

3. Gıda ile temas eden madde ve malzemeler için üretim izni başvurusu yapan iş yerleri; Çalışma İzni ve Gıda Sicili ile Üretim İzni Yönetmeliğinin 28. maddesi (c) bendinde belirtilen belgeleri bir nüsha dosya halinde hazırlayarak İl Müdürlüğünün incelemesine sunar.
Tarım İl Müdürlükleri tarafından üretim izni verilecek işletmeler:
1. Mevsimlik (yılda en fazla 3 ay faaliyet gösteren) süt ve süt ürünleri işleyen işyerleri
2. Dondurma, yenilebilir buz üreten işyerleri (60 Bg üzerinde olan işyerleri hariç)
3. Zeytinyağı ve bitkisel dolum yapan işyerleri
4. Tuz üretim yerleri
5. Hububat ve Bakliyat unu üreten işyeri
6. Ekmek ve çeşitleri üreten işyerleri
7. Unlu mamuller üreten işyerleri
8. Bulgur üreten işyerleri
9. Hububat ve Bakliyat üreten ambalajlayan işyeri
10. Yumurta ambalajlayan işyerleri
11. Şekerleme, lokum, helva vb. üreten işyerleri (60 Bg üzerinde olan işyerleri hariç)
12. Her türlü pastacılık ürünleri üreten işyerleri
13. Şeker ve şekerleme ambalajlayan işyerleri
14. Tahin, pekmez üreten işyerleri
15. Salamura ürünler üreten işyerleri
16. Hazır yemek üreten işyerleri
17. Kurutulmuş gıda, kuruyemiş, kuru meyve işleyen işyerleri
18. Taze/kuru meyve sebze ambalajlayan işyerleri
19. Baharat işleyen ambalajlayan işyerleri
20. Çay üreten işyerleri
21. Dondurulmuş meyve sebze üreten işyerleri
22. Ambalaj üreten işyerleri
23. Makarna üreten işyerleri
24. Bisküvi, gofret, kek vb. üreten işyerleri
25. Bunların dışında 60 bg altında motor gücü bulunan tüm iş kolları (ekmek katkı karışımı, diğer katkılar, aromalar, balmumu, temel petek, bal ve ürünleri, bitkisel çay, bitkisel karışım, aromatik yağ, gıda takviyesi, Genetik Modifiye gıdalar, özel belenme amaçlı gıdalar, fonksiyonel/özel beyanlı gıdalar hariç)
Yetki Devri Kapsamındaki Başvuruların İncelenmesi ve Sonuçlandırılması:
İş yerleri tarafından hazırlanan üretim izni başvuru dosyaları en geç otuz gün içerisinde Tarım İl Müdürlüğü tarafından değerlendirmeye alınarak, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği, ilgili mevzuat ve Yönetmeliklere göre incelenir ve inceleme sonucu tespit edilen eksiklikler resmi yazı ile iş yerlerine bildirilir. Eksiklikleri bir ay içerisinde tamamlamayan iş yerlerinin başvuru dosyaları resmi yazı ile iade edilir.
İnceleme sonucu dosyası tam olan veya eksiklikleri süresi içerisinde tamamlamış olan iş yerlerinin ürünlerine İl Müdürlüğü tarafından, “üretim izni belgesi” düzenlenir.

Yetki Devri Kapsamı Dışındaki Başvuruların İncelenmesi ve Sonuçlandırılması:
İş yerleri tarafından hazırlanan üretim izni başvuru dosyaları en geç otuz gün içerisinde İl Müdürlüğü tarafından değerlendirmeye alınarak, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği, ilgili mevzuat ve Yönetmeliklere göre incelenir ve inceleme sonucu tespit edilen eksiklikler resmi yazı ile iş yerlerine bildirilir. Eksiklikleri bir ay içerisinde tamamlamayan iş yerlerinin başvuru dosyaları ise resmi yazı ile iade edilir.
İnceleme sonucu dosyası tam olan veya eksiklikleri süresi içerisinde tamamlamış olan iş yerlerinin;
Tebliği yayımlanmış ürünler için yapılan başvuruları; Beyanname ve ürüne ait Türk Gıda Kodeksi/ilgili tebliğe uygun hazırlanmış etiket örneği ile Tarım İl Müdürlüğü tarafından eksiksiz olarak hazırlanmış İnceleme Formu ile birlikte,
Tebliği yayımlanmış ürünler için yapılan başvuruları; ürün yüzde bileşimi ve ürüne ait Türk Gıda Kodeksine uygun hazırlanmış etiket örneği ile Tarım İl Müdürlüğü tarafından eksiksiz olarak hazırlanmış İnceleme Formu ile birlikte sonuçlandırılmak üzere İl Müdürlüğü tarafından Koruma Kontrol Genel Müdürlüğüne gönderilir.
Genel Müdürlüğe intikal etmiş ve incelenerek eksiklikleri İl Müdürlüğü aracılığı ile iş yerlerine bildirilmiş, ancak üç ay içerisinde eksikleri gidermemiş iş yerlerinin başvuru dosyaları İl Müdürlüğüne iade edilir.
İnceleme sonucu dosyası tam olan veya eksiklikleri süresi içerisinde tamamlamış olan iş yerlerinin ürünlerine Genel Müdürlük tarafından, “gıda üretim izni belgesi” düzenlenir ve ilgili İl Müdürlüğü’ne gönderilir.
Gıda maddesi üreten iş yeri statüsünde olup; ürettiği ürünlere üretim izni almış (örneğin; börek, poğaça v.b.) ancak üretim aşamasının son unsuru olan pişirme işlemini tamamlamamış, tüketiciye sıcak servis sunabilmek için pişirme işlemini şubesi olan sıhhi müessese kapsamındaki toplu tüketim yerinde yapan iş yerleri, anılan ürünlerini gıda güvenliği kurallarına uymak kaydıyla intikal ettirmeleri durumunda ayrıca üretim izni almaksızın pişirme işlemi yapabilir.

Faizsiz kefilsiz ipoteksiz teminatsız çok uzun vadeli Hikaye Kredisi

Karşılıksız Teminatsız Gayri menkul ipoteksiz (son günlerin moda kelimesi projeye dayalı 3 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli teminatsız ve ipoteksi,z karşılıksız, teşvik kredisi, hem karşılıksız, hem de kredi; nasıl oluyorsa, her neyse bu kavram karmaşası ile kafası karışmış, ama yinede karşılıksız bedavadan kredi milyon dolarlık paralar bekleyen, hayalperest saygı değer müteşebbis olmaya aday, sanayici olmaya iş adamı olmaya aday, temiz kalpli, saf ama hırslı çabuk köşeyi dönmeye hevesli kardeşlerimiz;
Şuan ki Fon kaynaklı krediler, gerek ülkemizdeki Bankaların kredileri, gerekse de Uluslararası Bankaların, Finans Kuruluşlarının karşılıksız, teminatsız, ipoteksiz hiçbir kredisi, finansman kaynağı yoktur; Hele hele bol sıfırlı, milyon dolarlık, hem de bilmem 3 yıl ödemesiz, 5-10 yıl vadeli, faizsiz veya faizlide ipoteksiz, teminatsız, hiçbir kredi kaynağı yoktur. Lütfen piyasada sizleri dolandırmak için bin bir türlü hikaye yazan, kafasından mevzuat, yönetmelik uyduran ve bilmem AB Fonları, Yurt Dışı Fonları, Arap Bankaları fonları, Uluslar arası fakir fukara, kalkınma fonları lütfen inanmayın; Böyle açıktan para dağıtan veya projeye göre milyon dolarlık para veren ve de bunları teminatsız, ipoteksiz muhabir banka kefaleti olmadan vermek yok yok böyle bir şey lütfen biraz uyanın, Yaa Allah aşkına bir kere anlam ifadesi bile yanlış olan, hibe kredi ne bu ya? hem hibe, hem kredi; nasıl inanırsınız, ve de bunu dilinize dolarsınız; lütfen inanmayın. Azıcık kafanızı çalıştırın, gidin bakalım, her hangi bir bankaya, size kefilsiz veya karşılığı olmayan teminatsız, garantisiz tek kuruş verirler mi? Yaa böyle bir şey yok ben 22 yıldır bir çok Holding bazında firmanın yatırım teşvik belgeleri ithalat izin belgeleri, turizm işletme belgeleri vb. Ruhsat, izin belgelendirme danışmanlıklarını yaptım; Bir çok müteşebbisle tanışma ve dost olma fırsatım oldu ve de iş hayatının tamda içindeyim; Karşılıksız hibe veya teminatsız ipoteksiz milyon dolarlık bedava para olsa ben neden kullanmayım? Olurum bende iş adamı, yatırımcı, Sanayici neden 22 yıldır sizlerin yatırım teşvik belgesi, ihracat mevzuatlarına, ithalat izin mevzuatlarına ve de diğer Bakanlıkların mevzuatlarına ve de her değişen yönetmeliği, takip ederek, saatlerce okuyarak, yorumlayarak, kafa patlatmama ne gerek var? Alırım bedava milyon dolarları, dönerim köşeyi; nasıl hayali hoş ve de güzel amaaaa yooook yoook böyle bir hayel çünkü hepsi hayel.
Neyse; Bizden sizleri uyandırmak gerisi size kalmış; Gerçi bu ülkede bir zamanlar, çok önemli Bakanlık yapmış vede bu ülkenin milli savunmasını emanet ettiğimiz eski bir Bakanın kredi bulacağım diye iş adamlarımızı nasıl dolandırdığı hala hafızalarımızda günlerce medyadan izledik, okuduk ve sizlerde finansman sorunun hat safhada olduğu dünyada, sizde haklısınız, kimlere güveneceksiniz; Ama ben size yinede derim ki; evdeki bulgurdan olmamak için, lütfen Bakanlıklarımızın web sitelerini takip edin Resmi Gazeteleri takip edin var ise bir finansman çeşidi zaten bu resmi sitelerde yayınlanıyor ancak bu sizi tatmin etmiyorsa buda sizin bileceğiniz buyurun hayel dünyasına 3 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli su basmanı na çıkıncaya kadar yatırım yapın ve sonrada birileri gelsin sizin bu su basmanı yatırımınızı tamamlamanız için 10 yıl vadeli ve sıfıra yakın faiz kredisi vede 3 yıl ödemesiz vede teminat mektubu olmadan hemide proje su basmanı yatırımınızı ipotek alarak; siz olsanız Allahın dağındaki sadece su basmanı çıkmış vede teminat mektubu olmadan başka gayrimenkul ipoteği almadan sadece temeli atılmış bir yatırıma havadan para verirmisiniz? Bu soruyu kendinize sorun ve sonra başkalarına inanın bakalım.

Mutlu bir gelecek, sorunsuz iş hayatı vede sonsuz başarılar dileğimizle;
Saygılarımızla

ne fabrikası kurabilirim

Kategoriler

2